APUA listopad a prosinec

Přehled plánovaných vzdělávacích aktivit Asociace pracovníků univerzit.

Pokladna v roce 2025
Formou webináře Vám přinášíme informace týkající se problematiky pokladny. Pozornost bude věnována pojmům jako pokladna, hotovost, valuty, devizy, náležitosti pokladních a daňových dokladů z pohledu účetnictví a zákona o DPH, vedení pokladny, vedení agendy cenin, inventarizace pokladní hotovosti a cenin a mnohé další.
18.11.2024 – online

Základy účetnictví v prostředí VVŠ – 2. část – Aktiva a pasiva
Zaměřeno na dlouhodobý hmotný a nehmotný majetek, zásoby, pohledávky, krátkodobý finanční majetek a závazky.
18.11.2024 – online

Šikana v zaměstnání na vysokých školách – jak jí předcházet a jak se jí bránit?
Webinář se zaměří na problematiku šikany ve vysokoškolském prostředí. Účastníci*ce se dozvědí o nejčastějších faktorech, které vedou k šikaně na univerzitách, o tom, jaké scénáře jsou v těchto situacích typické. Ukážeme si, jak lze šikanu rozpoznat a včas odhalit varovné signály. Představíme preventivní opatření a postupy řešení vhodné pro prostředí vysokých škol. Součástí bude také diskuse o možnostech individuální obrany před šikanou. Webinář je určen nejen akademickým, ale i neakademickým pracovníkům*cím a vedoucím, kteří hrají zásadní roli při předcházení a řešení šikany. Webinář zahrnuje práci s modelovými případovými studiemi a příklady dobré praxe ze zahraničních vysokých škol.
19.11.2024 – online

Prezentuj a propojuj: školení prezentačních dovedností
Webinář pro pracovníky, kteří chtějí zdokonalit své prezentační dovednosti. Dozví se, jak strukturovat obsah a prezentovat s jistotou, vybírat a využívat vizuálních a multimediálních prvků pro zvýšení zapojení a pochopení posluchačů, techniky pro zapojení publika a zvýšení interaktivního charakteru prezentací, metody a techniky pro překonání obav z veřejného vystupování, jak využít vyprávění příběhů pro zapojení a udržení pozornosti publika, praktické tipy pro využití rekvizit, které mohou oživit prezentaci a zvýšit zájem, jak efektivně zvládat dotazy a udržovat kontrolu nad průběhem prezentace.
20.11.2024 – online

Pokročilé techniky projektového řízení pro vysoké školy
Pokročilé techniky a nástroje projektového řízení, které se mohou aplikovat na komplexnější projekty v akademickém prostředí. Podíváme se na metody pro detailní plánování (např. Work Breakdown Structure – WBS), strategické řízení zdrojů a optimalizaci rozpočtu, identifikaci a hodnocení rizik, stanovení kritérií kvality a postupů pro jejich sledování, metody pro zajištění a kontrolu kvality v akademických projektech. Zaměříme se na efektivní komunikaci s týmem a zainteresovanými stranami, motivační techniky a vedení různorodých týmů, řešení konfliktů a budování týmové spolupráce. Nakonec představíme přehled agilních metod (Scrum, Kanban) a jejich aplikaci ve vysokých školách.
22.11.2024 – online

Excel – užitečné nástroje a funkce 2
Microsoft Excel obsahuje obrovské množství různých funkcí. V rámci jednotlivých webinářů Excel – užitečné nástroje a funkce Vám postupně přestavíme ty, které by Vám mohly usnadnit a urychlit Vaši práci. Lektor se zaměří na kontingenční tabulky, víceúrovňové řazení, filtrování dle formátu, práce s textovými řetězci – funkce Concatenate a práce se znakem ampersand „&“.
22.11.2024 – online

Využití umělé inteligence v účetní profesi
Webinář reaguje na nástup umělé inteligence (AI) do různých oborů podnikání. V tomto případě jde o profesi finančního a mzdového účetnictví. Hlavním posláním webináře je představit klientům z řad finančních a mzdových účetních možnosti, které aktuálně nabízí umělá inteligence jako pomocník při výkonu jejich profese včetně praktických ukázek v Chat GPT.
25.11.2024 – online

Prevence syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření je fenomén, který se týká čím dál mladších lidí a je fatální. Protože když vyhoříme, přestáváme fungovat ve všech oblastech svého života. A ve vyhoření je každé řešení těžké a nutnost změn je dlouhodobá. Dokonce lze překročit i hranici, ze které již není návratu. Abychom se nedostali až do tohoto nežádoucího stadia, potřebujeme o sebe začít pečovat mnohem dřív. Proto je důležité, abychom si zvědomili, jaký je rozdíl mezi únavou, vyčerpáním a vyhořením a jaké jsou možnosti péče a změn v jednotlivých stádiích. Potřebujeme si uvědomit, kde se nacházíme právě my, právě teď. Když nás něco baví a naplňuje, je to naše vášeň, nám často zakrývá uvědomění, že jsme již na hranici sil. Proto si to občas uvědomíme, až když už jsme za hranicí.
26.11.2024 – Praha

Onboarding
Získejte základní náhled, jak efektivně systematicky řídit, realizovat a evaluovat onboarding jako klíčový proces systému HRM. Podíváme se na východiska, vazby na ostatní procesy HRM, systémový přístup k procesu onboardingu, kdo se podílí na procesu onboardingu, odpovědnosti, role HR manažerů, adaptaci a integraci zaměstnanců, příklady z praxe a současné trendy.
28.11.2024 – online

Prevence plagiátorství a etické využití umělé inteligence
Plagiátorství lze definovat jako využití díla (zdroje) bez jeho řádného odkázání. Tato definice zahrnuje „tradiční“ kopírování z internetu, ale i neetické využití obsahu vygenerovaného umělou inteligencí. Webinář začneme krátkým pohledem do českého autorského zákona a praktickou definicí plagiátorství. Pokračovat budeme praktickými doporučeními pro odkazování se na zdroje, a ve společné diskuzi nad příklady práce se zdroji, které mohou být na hraně plagiátorství. Následovat bude „technologické okénko“ – představíme si, jak fungují softwarové nástroje pro podporu odhalování plagiátorství, v čem jsou užitečné a kde jsou jejich limity. Podíváme se i na nástroje pro odlišení textu vygenerovaného umělou inteligencí a textu napsaného člověkem. Webinář zakončíme diskuzí nad etickým využíváním umělé inteligence ve vzdělávání.
06.12.2024 – online

AI v jazykové výuce na VŠ: Nástroje a praktické tipy
Workshop zaměřený na praktické využití umělé inteligence (AI) v jazykové výuce na vysokých školách. Účastníci získají ucelený přehled o současných možnostech AI nástrojů a jejich efektivním začlenění do výukového procesu. Workshop je ideální pro vyučující, kteří již mají základní povědomí o AI a chtějí se naučit, jak tyto nástroje smysluplně využívat při přípravě výuky, tvorbě materiálů a hodnocení studentů. Důraz je kladen na praktické ukázky a konkrétní případové studie z reálné výukové praxe.
06.12.2024 – online

Na co si musí dát zaměstnavatel zejména pozor v době permanentních změn pracovněprávních předpisů – i s přihlédnutím k očekávaným změnám od 1.1.2025
V poslední době dochází nepochybně k nejvýznamnějším změnám v pracovním právu za poslední desetiletí. Zatímco „hitem loňského podzimu“ byly (vedle práce na dálku, informačních povinností a jiných „drobností“) zejména změny u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (a stále se potýkáme s nestabilitou právní úpravy v této oblasti), pak v roce 2024 nabyla v průběhu prázdnin účinnosti tzv. valorizační/transpoziční novela zákoníku práce, která se dotkla zejména problematiky mzdové a platové, samorozvrhování pracovní doby a některých otázek kolektivního vyjednávání. Na konci prázdnin pak vláda poslala do Poslanecké sněmovny tzv. flexibilní novelu zákoníku práce, která má přinést změny zejména v oblasti zkušební doby, výpovědní doby, výpovědních důvodů a již se připravují novelizace další (např. změna právní úpravy spojená s transparentností odměňování „klepe pomalu na dveře“) –  přednáška je zaměřená na úskalí číhající na zaměstnavatele (s přihlédnutím k vysokoškolskému prostředí) v době permanentních změn z pohledu problémů setrvalých i nově se vyskytnuvších v pracovněprávní praxi  –  i s přihlédnutím k nejnovější pracovněprávní judikatuře.
09.12.2024 – online

Náhradní plnění, zaměstnávání OZP – 2024/2025
Získejte kompletní přehled o změnách v této oblasti a zeptejte se na cokoliv! Kompletní přehled všech pravidel a principů točících se kolem zaměstnávání OZP a náhradního plnění. Webinář je určen pro začínající i pokročilé mzdové účetní, personalisty, případně vedoucí zaměstnance, kteří chtějí získat ucelený přehled nad výše uvedenou problematikou a být v souladu s legislativními postupy.
12.12.2024 – online

Provoz vyhrazených technických zařízení pro techniky BOZP na univerzitách a vysokých školách
Cílem online školení je seznámit osoby odpovědné za provoz vyhrazených technických zařízení (VTZ) na univerzitách a vysokých školách s právními a technickými předpisy, které jsou klíčové pro bezpečný provoz těchto zařízení. Důraz bude kladen zejména na odpovědnosti a kompetence jednotlivých pracovníků, včetně povinností provozovatelů a správců VTZ v rámci školských zařízení. Lektor bude vydávat certifikát jako osoba odborně způsobilá v prevenci rizik, tudíž to pro vás bude oficiální doklad povinný pro výkon této činnosti u provozovatele VTZ.
13.12.2024 – online

Excel – užitečné nástroje a funkce 3
Excel – užitečné nástroje a funkce 3 se zaměřuje na vytvoření vlastní karty/záložky s nástroji Vložit jinak – OPERACE (např. odečítání určité hodnoty do všech vybraných buněk), rychlou analýzu dat, vytvoření sekvence čísel, rychlé vložení funkce SUMA do více buněk i tabulek současně, import dat (tabulek) z webových stránek, převod jednotek – pomocí funkce CONVERT, vytvoření záznamu maker včetně praktického využití.
13.12.2024 – online

Excel – úroveň 2: Mám pevný základ a chci stavět dál
Prezenční seminář Excel – úroveň 2: Mám pevný základ a chci stavět dál pro ty, kteří s Excelem pracují a mají pevné základy (znají formátování, obecné principy tvorby funkcí, atd.) a chtějí se naučit další fce jako funkce SUMIF(), COUNTIF(), SUMIFS(), COUNTIFS(), funkci KDYŽ, SUBTOTAL(),  SVYHLEDAT(), “Ověření dat” (omezení vkládaných dat), pokročilé podmíněné formátování, pokročilé řazení a filtrování (dle rozsahu, kopírování unikátních dat), práci s kontingenční tabulkou nebo úpravu grafů.
16.-17.12.2024 – Brno